U nda nga jeta, burri i Shpresa Bërdëllimes rrëfen amanetin që i la ajo

Në fund të tetorit 2019, pasi luftoi me së mundjen e rë ndë për një kohë të gjatë, u nda nga jeta aktorja e njohur e filmave shqiptarë, Shpresa Bërdëllima. Të afërm, kolegë e miq artistë shprehën ng ushëllimet e tyre pothuaj një vit e gjysmë më parë, por familjarët dhe bashkëshorti i aktores së njohur për disa role në kinemanë shqiptare janë ata që nuk mund të ha rrojnë asnjë ditë të kaluar me të. Këtë herë, me rastin e ditëlindjes së aktores disa javë më parë, Arjan Miluka rikujton njohjen me të ndj erën.

“Në një ditë të zakonshme ndodhi e jashtëzakonshmja jonë. Të pashë të ulur aty ku s’e mendoja dhe u njohëm, megjithëse të njihja mirë prej kohësh. Të përshëndeta si pa problem, teksa zemra më rr ihte fort. Nuk do t’i përgjigjeshe shikimit tim, mendova.

“Por jo! Ndërkohë, mora frymë thellë për të mp oshtur emocionet dhe me bisht të syrit vërejta qetësinë tënde. Bisedat e takimet tona u bënë të shpeshta, të domosdoshme për të dy, por pa deklarata. Amaneti i saj për ne ishte që të shkruhej epitafi: “Shqipëri më dhe nder, më dhe emrin Shqiptar”- 27 tetor 2019.

Editor

Read Previous

Filmi shqiptar qe nuk u publikua kurre, luanin Kadri Roshi, Drita Pelinku, Reshat Arbana, Rikard Larja, etj

Read Next

Drita Haxhiraj, e brishta dhe e bukura e kinematografisë shqiptare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *