Legjenda Clint Eastwood nuk ndalet, xhiron filmin e ri në moshën 91-vjeçare

Në moshën 91-vjeçare, ai është ende duke filmuar. Një nga gjigantët e fundit të Hollivudit, Clint Eastwood ka mishëruar Amerikën në ekrane për gjashtë dekada. Dhe duket se asgjë nuk mund ta ndalojë atë.

Filmi ”Cry Macho” do të shfaqet premierë të mërkurën e ardhshme dhe askush nuk mund të betohet se do të jetë filmi i fundit i legjendës të filmit amerikan, karriera e të cilit filloi në vitet ’50 me role të vogla, përpara se të kalonte në regji.

Clint Eastwood që shfaqet në ekran sigurisht ka tipare të forta, një ecje të ngurtë, por kjo nuk e pengon atë të kalërojë dhe të godasë një kundërshtar, si në kohët e arta.

Dhe me atmosferën e tij perëndimore, figurën e tij kryesore të rikthimit dhe glorifikimin e parimeve morale, “Cry Macho” mund të përmbledhë një pjesë të jetës së këtij aktori dhe regjisori të jashtëzakonshëm, shpesh i kritikuar për vlerat e tij të së djathtës ekstreme.

I lindur në vitin 1930, Clint Eastwood ka mbi 60 filma, disa prej të cilëve kanë fituar çmime prestigjioze (“Ruthless” në 1993, Oscar për regjinë më të mirë dhe filmin më të mirë, si dhe “Million Dollar Baby” në 2005).

Si aktor, ai u bë i famshëm në vitet ’60 me Sergio Leone dhe trilogjinë e tij të kultit “Për një grusht dollarë”, “Për disa dollarë më shumë” dhe “I mirë, i keq dhe i shëmtuari”. Në filmat e tij ai ka ngulitur temat e dashura për të si vetmia e individit kundër grupit, besnikëria apo përparësia e së vërtetës./KultPlus.com

Editor

Read Previous

“Një tjetër film i panjohur i kinematografisë shqiptare”, flet Stefan Çapaliku

Read Next

Filmi shqiptar kandidat për Oscar, Dua Lipa del publikisht në mbështetje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *