Ja sa ka ndryshuar sot “shoku ynë Tili”, çfarë bën protagonisti i njohur

Filmat shqiptare janë pasuria e paçmuar që kemi. Janë perla dhe secili prej tyre është në zemrat tona. Batutat, ngjarjet dhe sidomos aktorët janë rrënjosur thellë në mendjen e gjithsecilit. “Shoku ynë Tili” është një ndër flmat shqiptare më argëtues. Vështirë të ekzistojë ndonjë shqiptare që nuk e ka parë filmin.

“Shoku ynë Tili” është një nga filmat shqiptar me te dashur. Protagonisti kryesor Tili është nga ato personazhe që edhe sot kujtohen me nostalgji dhe mbahen mend mirë në kujtesën e publikut shqiptar të viteve ’80. Aktori që interpretoi këtë rol Arben Latifi do të mbetet një nga ikonat e kinematografisë shqiptare, edhe pse karriera e tij do të niste me rolin e Tilit dhe përfundonte në vitin 1984 me rolin e Ilirit në filmin “Lundrimi i parë”.

Nga koha kur u xhirua filmi (1981) kanë kaluar 37 vjet dhe Tili nuk është më ai djali i vogël që ne kujtojmë. Aktori i cili prej vitesh jeton në Gjermani vazhdon të mbajë ngjyrën e flokëve bjond edhe pse jo natyrale ai duket vërtetë në formë dhe trendy.

Editor

Read Previous

Një histori që nuk e dinim: Dhurata që më bëri Sandër Prosi, do e ruaj gjithmonë

Read Next

Andon Qesari tregon bisedën me Piro Manin për dramën “Cuca e maleve”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *