Filmi shqiptar qe nuk u publikua kurre, luanin Kadri Roshi, Drita Pelinku, Reshat Arbana, Rikard Larja, etj

Në vitin 1980 regjisori Kujtim Çashku, pas filmit “Ballë për ballë”, mori përsipër një tjetër vepër nga krijimtaria e Kadaresë, “Gja kftoh tësia”, skenarin e të cilit, mbi motivet e Kadaresë, e kishte shkruar Bashkim Shehu. Një nga rolet e shumtë të filmit, Çashku ia besoi aktorit të madh Kadri Roshi, të cilin e kishte pasur edhe në filmin e mësipërm. Në AQSHF gjenden vetëm dy akte nga ky film, një njërin prej të cilit shfaqet aktori Kadri Roshi, me Drita Pelinkun.

Në film interpretonin edhe të tjera emra të shquar si Bujar Lako, Reshat Arbana, Guljelm Radoja, Rikard Ljarja, etj Ky film u ndalua, për shkak të ve tëvras jes së kryeministrit dhe dënimit të gjithë familjes Shehu.

Pse lexuesit po shfaqim, për herë të parë moment nga ky film, ku, edhe një herë tjetër shfaqet madhështia dhe interpretimi i aktorit të madh Kadri Roshi e partneres së tij, Drita Pelinku. Regjisori Kujtim Çashku e angazhoi më pas aktorin e madh Kadri Roshi në filmin e radhës, “Pas vdekjes”, në rolin e Adhamudhit. Po ashtu edhe në filmin e fundit “Kolonel Bunker” (1996). Për ilustrim është përdorur muzika e filmit “Dora e ngrohtë”/360grade.al/

Editor

Read Previous

Shembja e teatrit dhe amaneti i Naim Frasherit, e zbulon miku i tij

Read Next

U nda nga jeta, burri i Shpresa Bërdëllimes rrëfen amanetin që i la ajo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *