1. Home
  2. Uncategorized

Category: Uncategorized

Prapaskenat e “Zonjës nga qyteti”, Milkani: Ja pse zgjodha Violeta Manushin

Prapaskenat e “Zonjës nga qyteti”, Milkani: Ja pse zgjodha Violeta Manushin

Aktorja Violeta Manushi mund të ketë pasur shumë role në film e në teatër, por Ollga te filmi “Zonja nga qyteti” e bëri atë të pavdekshme. Mbase për shkak të një karakteri të ngjashëm ishte…

Read More
Drita Haxhiraj, e brishta dhe e bukura e kinematografisë shqiptare

Drita Haxhiraj, e brishta dhe e bukura e kinematografisë shqiptare

Drita Haxhiraj, artistja e kompletuar e skenës shqiptare është një nga artistet e cila ka prekur edhe skenën ndërkombetare. Me një pamje fisnike, të qeshur dhe elegante ajo vazhdon të rrezatojë bukuri me pamjen e…

Read More
Kur Enver Hoxha dorëzohej para talentit të dy artistëve me biografi të keqe

Kur Enver Hoxha dorëzohej para talentit të dy artistëve me biografi të keqe

Dashnor Kaloçi/ Dokumenti që po publikojmë në këtë shkrim është një procesverbal i një mbledhje të sekretariatit të Komitetit Qendror të PPSH-së të vitit 1979, të cilën e ka drejtuar vetë Enver Hoxha, dhe ndërmjet…

Read More
Regjisori Kumbaro: Më detyruan të rixhiroj se “i vesha” Robert Ndrenikës kasketën e Enver Hoxhës

Regjisori Kumbaro: Më detyruan të rixhiroj se “i vesha” Robert Ndrenikës kasketën e Enver Hoxhës

ALMA MILE/ Kur kthehet pas në kohë dhe i kujtohen ato vite, ai qesh me “mendjelehtësinë” dhe guximin e të riut. Rrezi konte pa e menduar se cilat do të ishin pasojat. Saimir Kumbaro është…

Read More
Prapaskenat e “14 vjeç dhëndërr”, Elvira Diamanti kujton momentet pikante me Hajrie Rondon

Prapaskenat e “14 vjeç dhëndërr”, Elvira Diamanti kujton momentet pikante me Hajrie Rondon

Për herë të parë e kam takuar Hajrie Rondon në Himarë, atje ku ndërroi jetë disa ditë më parë. Atëherë ishte e shëndetshme, sëmu ndja nuk ia kishte tjetërsuar ende fizikun. Ishte duke pritur përgjatë…

Read More
Roza Anagnosti flet për dashurinë, fjalë zemra nga e ëmbla jonë

Roza Anagnosti flet për dashurinë, fjalë zemra nga e ëmbla jonë

“Eshte një ndjenjë universale në çdo kohe e në çdo vend. Dashuria është paqe,është poezi,është fantazi, emocion,eshte perjetësi,është vazhdimesi e jetës, një ndjenjë që nuk shteron kurrë, një ndjenjë personale që përjetohet ndryshëm tek sejcili…

Read More
Një histori që nuk e dinim: Dhurata që më bëri Sandër Prosi, do e ruaj gjithmonë

Një histori që nuk e dinim: Dhurata që më bëri Sandër Prosi, do e ruaj gjithmonë

Prof. Agim Vinca / Në vitin e largët 1971 punoja si profesor i gjuhës dhe letërsisë shqipe në Gjimnazin e Strugës. Një ditë, pas mësimit, në qendër të qytetit pashë një grup artistësh nga Shqipëria,…

Read More
“Futbollistin e lë këmba, artistin skleroza…”, Gëzim Kruja dhe batuta tipike

“Futbollistin e lë këmba, artistin skleroza…”, Gëzim Kruja dhe batuta tipike

Gjatë bisedës që po zhvillohej në emisionin e sotëm të “Zonë e Lirë” me aktorët e shfaqjes më të re “Luf ta dhe paqja…pa pilaf”, është hapur diskutimi mbi teatrin. Aktori i madh Gëzim Kruja…

Read More
“Aktorët punojne për bukën e gojës, paga mjerane”, akuza të forta nga aktori i njohur

“Aktorët punojne për bukën e gojës, paga mjerane”, akuza të forta nga aktori i njohur

Aktori Ahmet Pasha pohon se Teatri Kombëtar sot është në gjendjen më të keqe. I lënë prej vitesh në mjerim, sipas tij edhe projekti i ri që u prezantua për Teatrin Kombëtar nuk u sqarua…

Read More
Skenat e nxehta me Ndriçim Xhepën, Elvira Diamanti: S’dilja nga veta, rehat në komunizëm

Skenat e nxehta me Ndriçim Xhepën, Elvira Diamanti: S’dilja nga veta, rehat në komunizëm

Çfarë tha Elvira Diamanti për “Dasmën e Sakos” / Elvira Diamanti, në intervistën e saj të fundit të botuar tek “Shekulli”, më herët ka rrëfyer përballjen e saj me ndryshimet që solli rrëzimi i diktaturës…

Read More