1. Home
  2. Histori

Category: Histori

Tinka Kurti tregon të vërtetën e madhe: Ja si më zgjodhi Agolli të luaja Nënë Pashakon

Tinka Kurti tregon të vërtetën e madhe: Ja si më zgjodhi Agolli të luaja Nënë Pashakon

Për të, ai ishte njeriu bujar, poeti i dashur, shkrimtari i mprehtë, vizatuesi i portreteve, por edhe “zyrtari” që zgjidhte problemet dhe i gjendej kujtdo që trokiste në derën e tij. Aktorja e madhe Tinka…

Read More
Ky është filmi më i shtrenjtë në periudhën e Kinostudios

Ky është filmi më i shtrenjtë në periudhën e Kinostudios

Kineastët dhe gjithë miqtë e Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit janë të trishtuar për humbjen e skenaristit Kiço Blushi. Në hapësirën e vetëm një dekade, Blushi shkruajti katërmbëdhjetë skenarët më me ndikim në epokën e…

Read More
Marjeta Larja kujton Shpresa Bërdëllimen: E kam njohur në moshën më të bukur…

Marjeta Larja kujton Shpresa Bërdëllimen: E kam njohur në moshën më të bukur…

Në moshën 60 vjeçare ndërroi jetë aktorja e njohur Shpresa Bërdëllima. “Zonjusha Gajtan”, siç shumë e njohin për shkak të rolit të saj në filmin “Vajzat me kordele të kuqe”, nuk mundi të fitonte betejën…

Read More
Kadare, gjeni i librave dhe filmave. Elvira Diamanti u frikësua nga pyetja e tij

Kadare, gjeni i librave dhe filmave. Elvira Diamanti u frikësua nga pyetja e tij

TIRANË– Gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare! Nuk ka asnjë dyshim që Kadare është një idhull për të gjithë shkrimtarët e rinj, pasi për dekada ka lënë shenjën e tij në shumë libra të paharrueshëm…

Read More
E dini çfarë bën sot Lola e “Njerëz dhe Fate”? Ua tregojmë ne!

E dini çfarë bën sot Lola e “Njerëz dhe Fate”? Ua tregojmë ne!

Seriali Njerëz dhe fate na ka shoqëruar për shumë gjatë dhe është rrënjosur thellë në mendjen tonë. Të gjithë e kujtojmë serialin e parë shqiptar “Njerëz dhe Fate”, i cili ishte një ndër të preferuarit…

Read More
Historia e filmit që nuk u transmetua kurrë, ishte i pari prodhim në Shqipëri

Historia e filmit që nuk u transmetua kurrë, ishte i pari prodhim në Shqipëri

“Heronjtë e Vigut” ëshë filmi i cili u çensurua dhe nuk u lejua të trasnmetohej, për shkak të ideologjisë së kohës, për të cilën regjisori Bujar Kokonozi thotë se e pa vetëm një pjesë e…

Read More
Bujar Kapexhiu: Ju tregoj pse me cuan per riedukim, takimet e mia me Enverin dhe Mehmetin

Bujar Kapexhiu: Ju tregoj pse me cuan per riedukim, takimet e mia me Enverin dhe Mehmetin

ALMA MILE/ Bujar Kapexhiut nuk i vjen keq për vitet që kanë shkuar. “Më vjen mirë që i kam jetuar. Nuk ka qenë një jetë boshe. Ka qenë e mbushur me pasion, me përplasje, me…

Read More
Poezitë e pabotuara të Dritëro Agollit, vajza e tij e pretendon dicka të tillë

Poezitë e pabotuara të Dritëro Agollit, vajza e tij e pretendon dicka të tillë

Poezi të tjera të zgjedhura nga krijimtaria e shkrimtarit në vite. Botohen në shenjë kujtimi, respekti dhe nderimi me rastin e 2-vjetorit të largimit nga jeta. Dy poezi të vitit 1988; jo shumë i largët…

Read More
“Gjyshi im Bep Shiroka ishte si babai fantastik te ‘Cifti i lumtur'”, kujtimet e nipit te tij

“Gjyshi im Bep Shiroka ishte si babai fantastik te ‘Cifti i lumtur'”, kujtimet e nipit te tij

Nga Fatmira Nikolli / Pëshpëritet në qytet se gjoja unë qenkam fanatik i kamufluar. Se gjoja unë qenkam një pseudoateist. Unë jam parimor. Unë të godas. O kohë e zakoneve prapanike që duhen shkelur me…

Read More
Ju prezantojmë motrat italiane që zbukuruan shqiptaret, historia e Anas dhe Lucias

Ju prezantojmë motrat italiane që zbukuruan shqiptaret, historia e Anas dhe Lucias

Nga Raimonda Shundi Dervishi/ Ato quheshin Ana dhe Lucia. Parukieret e ardhura nga Italia të cilat jetuan deri rreth viteve ‘80 në zonën e tregut pranë Medresesë, ndërkohë që prisnin momentin e largimit përfundimtar në…

Read More