1. Home
  2. Aktoret Shqiptar

Category: Aktoret Shqiptar

E pabesueshme: Si u detyrua skulptori Janaç Paço të thyente veprat e tij

E pabesueshme: Si u detyrua skulptori Janaç Paço të thyente veprat e tij

Ndërsa shekulli i XX, po trondiste botën pamore me këndvështrimet e ndryshme mbi nudot, me Pikaso, Matisse, Maillol, Antonio Bourdelle, Bonard, Mooere dhe Bacon, në Shqipëri burgoseshin, vriteshin dhe kërcënoheshin artistët. Në një rrugë në…

Read More
“Isha refugjat në Greqi, u ktheva emigrant në Tiranë”, deklarata e Arben Shakës

“Isha refugjat në Greqi, u ktheva emigrant në Tiranë”, deklarata e Arben Shakës

Nga Leonard Veizi / Mund të shprehë me gjeste e plastikë fytyre shumë më tepër se sa me fjalë të përbëra, togfjalësha a një monolog i tërë. Arben Shaka, ky mjeshtër i pantonimës, prej shumë…

Read More
Enver Hoxha dha miratimin e tij, Viktor Gjika nuk i mori vajzën në film

Enver Hoxha dha miratimin e tij, Viktor Gjika nuk i mori vajzën në film

Nga Leonard Veizi -Në një kërkim të pareshtur, të përhershëm, lodhës a terrorizues ndoshta, duhej gjetur gjithçka e munguar deri në atë çast, por gjithsesi imagjinuar apo supozuar gati deri në një ekstrem të paperceptueshëm.…

Read More
“Shoferi i taksisë në Kinë kishte foton time në mur”, rrëfehet aktorja e njohur shqiptare

“Shoferi i taksisë në Kinë kishte foton time në mur”, rrëfehet aktorja e njohur shqiptare

Jo të paktë janë ata filma shqiptarë të ‘Kinostudios së re’ që u përhapën me shpejtësi edhe në Kinë. Jehona e filmave tanë vazhdoi dhe më pas, madje një pjesë e “Ngadhnjim mbi vde kjen”…

Read More
Tentativa e dështuar e Dalina Buzit me “SNOB”, na bëri të dashurojmë prodhimet e vjetra!

Tentativa e dështuar e Dalina Buzit me “SNOB”, na bëri të dashurojmë prodhimet e vjetra!

Dalina Buzi tentoi të rikthente suksesin e “Hostel by Anabel” me prodhimin e saj të fundit. SNOB është seriali i drejtueses së medias Anabel me dëshirën për të bërë diçka të mirë në prodhimin e…

Read More
“Askush nuk u kujtua për Koçon”, fjalët prekëse të mikut të tij Mitro Çela

“Askush nuk u kujtua për Koçon”, fjalët prekëse të mikut të tij Mitro Çela

Një vit pa Koço Devolen! Aktori i madh i skenës sonë nuk ja doli që të fitonte betejën e tij më të rëndësishme. Sot një vit më parë Koçoja la një boshëllek të madh në…

Read More
Një vit pa Koço Devolen, Agron Llakaj na përlot me postimin e tij

Një vit pa Koço Devolen, Agron Llakaj na përlot me postimin e tij

Si sot, një vit më parë, u nda nga jeta aktoi i madh i humorit Koço Devole. E në këtë përvjetor nuk kishte si të mos kujtohej nga miqtë e tij më të mirë dhe…

Read More
Jeta pa Vangjush Furrxhin, zonja e tij tregon mungesen e madhe

Jeta pa Vangjush Furrxhin, zonja e tij tregon mungesen e madhe

Ajo është një grua e devotshme dhe e përkushtuar për familjen dhe profesionin e saj. Gjithë jetën është munduar të përpjesëtojë në gjysmë, jetën si grua dhe jetën profesionale. Ende praktikon këtë metodikë edhe sot,…

Read More
I sinqerti Rikard Larja: Nuk ankohem për diktaturën, ja kam kaluar mirë

I sinqerti Rikard Larja: Nuk ankohem për diktaturën, ja kam kaluar mirë

Aktori i njohur Rikard Ljarja në një intervistë për “Mapo” teksa ka komentuar librin e ri me titullin “Josifopedia”, ka folur edhe për diktaturën. “Unë në dikt at urë ia kam kaluar shumë mirë, sepse…

Read More
Pesë filmat më të mirë Genti Kames, vetëm një shqiptar…

Pesë filmat më të mirë Genti Kames, vetëm një shqiptar…

Këtë javë, në të mërkurën artistike “Live From The Cinema” ishte i ftuar aktori dhe regjisori i njohur, Genti Kame i cila na sugjeron pesë filmat e tij të preferuar. 1.A Grande Guerra (1959) –…

Read More