1. Home
  2. Author Blogs

Author: Editor

Editor

Duke ndjekur jetën e Xhanfise Kekos, të veçantat e karrierës me aktorët e saj

Duke ndjekur jetën e Xhanfise Kekos, të veçantat e karrierës me aktorët e saj

Nga Meri Lalaj / Kur isha studente shkoja shpesh tek shtëpia e kushëririt tim Petro Lalaj, që ndodhej përballë Urës së Tabakëve matanë lumit të Lanës. Në atë shtëpi rrethuar prej lloj lloj pemëve jetonte…

Read More
Historia e pabesueshme, si regjisori hoqi Robert Ndreniken nga “Fije që priten”

Historia e pabesueshme, si regjisori hoqi Robert Ndreniken nga “Fije që priten”

Foto e papublikuar me pare e filmit “fijet qe priten”. Ne qender aktori Robert Ndrenika ne rolin e punonjesit te sigurimit perpara se te zevendesohej nga Astrit Cerma. Regjisori tregon peripecitë e realizimit të filmit…

Read More
Interpretoi rolet e Tolstoit, Aleksandër Moisu u lidh me mbesën e tij / Flirti më i fshehtë

Interpretoi rolet e Tolstoit, Aleksandër Moisu u lidh me mbesën e tij / Flirti më i fshehtë

Nga Luan Rama /  Tania Tolstoi Albertini, mbesa e Leon Tolstoit, të cilën shkrimtari i madh e donte shumë dhe në mjaft fotografi, ajo shpesh është në gjunjët e gjyshit të saj të adhuruar. Ai…

Read More
Diferenca e frikshme: Sa paguhet Arben Derhemi dhe sa merr një aktor i Portokallisë…

Diferenca e frikshme: Sa paguhet Arben Derhemi dhe sa merr një aktor i Portokallisë…

Mendohet se aktorët e Teatrit Kombëtar janë figurat më të rëndësishme te artit në Shqipëri. Thjeshtë mendohet sigurisht, pasi makinacionet kanë ndërhyrë dhe kanë bërë që shumë prej aktorëve të mos e meritojnë vendin e…

Read More
Gjeniu Prenk Jakova, opera e parë “Mrika” dhe historia e shkopit të artë

Gjeniu Prenk Jakova, opera e parë “Mrika” dhe historia e shkopit të artë

Opera e parë shqiptare “Mrika” e kompozitorit të shquar shqiptar Prenk Jakova (1917–1969) me libret të shkrimtarit Llazar Siliqi, u shfaq më 1 dhjetor të viti 1958 në Teatrin Migjeni të Shkodrës. Ishte opera më…

Read More
“Punova si hamall, Enveri shkruajti për mua”, Dhimitër Orgoçka tregonte situatën

“Punova si hamall, Enveri shkruajti për mua”, Dhimitër Orgoçka tregonte situatën

Kohët e fundit, kanë dalë në dritë disa dosje, të cilat mbartin të dhëna biografike të aktorëve, që kanë ushtruar aktivitetin e tyre gjatë periudhës së komunizmit. Dhimitraq Orgocka, Reshat Arbana, Robert Ndrenika, janë disa…

Read More
“Pak talent e shumë punë”, Kadri Roshi aktori “i patalentuar” që preku Olimpin

“Pak talent e shumë punë”, Kadri Roshi aktori “i patalentuar” që preku Olimpin

Aktori i madh dhe i njëmijë e një fytyrave! Kështu është cilësuar Kadri Roshi, për sa i takon galerisë së personazheve që rijetësoi viteve, në skenën e Teatrit. Kjo figurë emblematike e teatrit dhe kinematografisë,…

Read More
Në kujtim të Elida Cangonjit, ylli i kinematografisë shqiptare

Në kujtim të Elida Cangonjit, ylli i kinematografisë shqiptare

Elida Cangonji ka lindur me 31 tetor 1953. Ka perfunduar studimet e larta ne Fakultetin e Mjekesise ne vitin 1977. Per 3 vjet ka punuar si mjeke pediatre ne zonat periferike te tiranes. Pasi kryen…

Read More
“Si na tradhtoi Xhenfize Keko”, aktori tregon historine e “Kur xhirohej nje film”

“Si na tradhtoi Xhenfize Keko”, aktori tregon historine e “Kur xhirohej nje film”

Jo shumëkush e di se filmi “Kur xhirohej një film” është bazuar mbi historinë e vërtetë të jetës së Herion Mustafarajit, ku në qendër të filmit ishte tematika e divorcit, e vështirë dhe pak e…

Read More
Foto: Frederik Ndoci aks identohet rende, tregon momentin e veshtire

Foto: Frederik Ndoci aks identohet rende, tregon momentin e veshtire

Shume i dashur per publikun per kenget e tij Frederik Ndoci sigurisht mbetet nje nga iconat e muzikes shqiptare kryesisht asaj shkodrane por jo vetem. Rriku ne rrjete sociale nuk le asnjehere menjeane dhe humorin…

Read More