1. Home
  2. Author Blogs

Author: Editor

Editor

“Kur babai pa krahun tim të thyer, i ra të fikët”, historia e patreguar e Ilir Kadisë

“Kur babai pa krahun tim të thyer, i ra të fikët”, historia e patreguar e Ilir Kadisë

Kur isha 10 vjeç thyeva krahun tek lozja me shokët kaluç mbrapa pallatit. Lutua,fqinja jonë e varfër,me 8 fëmijë, por një zonjë e vërtetë nga Vlora, rendi e më mori gati hopa, e ashtu çalë-çalë…

Read More
Festivali Ballkanik i Filmit në Pogradec, këto janë filmat që morën çmime

Festivali Ballkanik i Filmit në Pogradec, këto janë filmat që morën çmime

Nata e fundit e Festivalit Ballkanik të Filmit, edicioni 11 ofroi shfaqje filmash, ndarje çmimesh e muzikë live. Në 5 netë me radhë u tramsetuan 40 prodhime të ndryshme ballkanike filma me metrazh të gjatë…

Read More
Ndahet nga jeta Mjeshtri i humorit shqiptar, “Artisti i Merituar” Paulin Preka

Ndahet nga jeta Mjeshtri i humorit shqiptar, “Artisti i Merituar” Paulin Preka

Sot u nda nga jeta një nga legjendat e padiskutueshme të humorit, i madhi Paulin Preka. Ai ka lënë pas një trashëgimi të jashtëzakonshme rolesh unike, të cilat i ka interpretuar në mënyrë brilante. Nuk…

Read More
E pakrahasueshme për talentin dhe bukurinë! Bota e di për origjinën e saj shqiptare

E pakrahasueshme për talentin dhe bukurinë! Bota e di për origjinën e saj shqiptare

Irene Papas (Leleku), artistja e famshme greke, që interpretoi edhe krah aktorit tjetër të madh shqiptar, Bekim Fehmiut, e ka pohuar origjinën e saj të hershme, pikërisht në bisedat me “Uliksin” që vinte nga skaji…

Read More