1. Home
  2. Author Blogs

Author: Editor

Editor

Çmendi shqiptarët me telenovelën e famshme turke, aktorja e njohur ndahet nga jeta

Çmendi shqiptarët me telenovelën e famshme turke, aktorja e njohur ndahet nga jeta

Aktorja turke, Semra Dinçer ka ndërruar jetë në moshën 56-vjeçare. Aktorja, e njohur më së shumti për shqiptarët me rolin e saj në “Kuzey Guney” vuante nga kanceri në mushkëri. Lajmin e trishtë e bëri…

Read More
Pesë filmat më të mirë Genti Kames, vetëm një shqiptar…

Pesë filmat më të mirë Genti Kames, vetëm një shqiptar…

Këtë javë, në të mërkurën artistike “Live From The Cinema” ishte i ftuar aktori dhe regjisori i njohur, Genti Kame i cila na sugjeron pesë filmat e tij të preferuar. 1.A Grande Guerra (1959) –…

Read More
Mevlan Shanaj tregon pengun e jetës, nuk do të ishte bërë aktor

Mevlan Shanaj tregon pengun e jetës, nuk do të ishte bërë aktor

Aktori i mirënjohur shqiptar, Mevlan Shaaj ishte i ftuar sot në emisionin ‘Historia ime’ ku tregoi se ka studiuar për mjekësi dhe e ka ushtruar profesionin për dy vite në spital. Ai rrëfeu se vazhdon…

Read More
Bruno Shllaku: Arti është i destinuar të vde së…

Bruno Shllaku: Arti është i destinuar të vde së…

Ditët e verës kanë kaluar me punë për aktorin e njohur Bruno Shllaku. Së fundmi në fushën e teatrit ai po përgatiti dramën “Amaneti”. Një vepër që siç pohon dhe vetë aktori vjen si një…

Read More
Drita Agolli, regjisorja e parë shqiptare me shumë talent

Drita Agolli, regjisorja e parë shqiptare me shumë talent

Fëmijëria – Drita Agolli (Strazimiri) lindi më 2 qershor të vitit 1927 në Maqellarë të Peshkopisë, është aktore, regjisore dhe pedagoge e njohur shqiptare. Në vitin 1950 fillon punë në Teatrin Popullor si aktore. Roli…

Read More
“Ja si ndryshova skenarin e filmit ‘Vdekja e Kalit'”, rrëfehet aktori i njohur

“Ja si ndryshova skenarin e filmit ‘Vdekja e Kalit'”, rrëfehet aktori i njohur

Intervista/ Aktori Niko kanxheri në një rrëfim të rrallë 360 gradë vetëm për Albanian Free Press, mbi fëmijërinë, vitet në Institutin e Arteve, njohjen me bashkëshorten, jetën e vështirë në Tiranë, punën në Radiotelevizion, rolet…

Read More
Subjekti i filmit “Plaku dhe hasmi”, një ndër realizimet surprizë të Kinostudios

Subjekti i filmit “Plaku dhe hasmi”, një ndër realizimet surprizë të Kinostudios

Diku ne jug te Shqiperise, fashistet italiane kishin internuar shume nga ata qe i priten me arme diten e 7 prillit 1939. Midis tyre ndodhet edhe nje plak nga Shqiperia e Mesme. Asnjeri nga te…

Read More
Aktorët e “Në çdo stinë” bashkohen, ja sa shumë kanë ndryshuar!!

Aktorët e “Në çdo stinë” bashkohen, ja sa shumë kanë ndryshuar!!

Aktorët e filmit shqiptar “Në çdo stinë” janë takuar pas 40 vitesh. Një prej skenaristët e filmit Bashkim Hoxha ka publikuar një foto në rrjetet e tij sociale bashkë me 3 aktorë që kanë luajtur…

Read More
Miqësia e veçantë, Timo: Bujari, nuk bëri kompromis as me vde kjen

Miqësia e veçantë, Timo: Bujari, nuk bëri kompromis as me vde kjen

“Lexova shkrimin e Tashës për Bujarin. Nuk kam lexuar të tjerë, sepse tronditja që më dha ikja e tij, më ka paralizuar. S’ka çast të ditës e të natës, kur s’fle, të mos e mendoj…

Read More
Dita kur u largua Fadil Hasa, Muharrem Hoxha mes lotësh: Do të takoheshim…

Dita kur u largua Fadil Hasa, Muharrem Hoxha mes lotësh: Do të takoheshim…

Teatri i “Aleksandër Moisiut” në Durrës po vuante nga humbja e të madhit Fadil Hasa. Aktorë dhe miq të tij dhanë mesazhet e tyre dhe treguan momentet dhe kujtimet e tyre me të madhin dhe…

Read More