1. Home
  2. Author Blogs

Author: Editor

Editor

Mësonjëtorja, momenti më i vështirë në jetën e Muharrem Fejzos

Mësonjëtorja, momenti më i vështirë në jetën e Muharrem Fejzos

Flet Nadire Fejzo (Nadi Rexha), bashkëshortja e regjisorit Muharrem Fejzo: Më ka ngelur peng filmi “Pranverë në Gjirokastër” Jeta e tyre është shumë interesante. N.q.s do të realizonin një film dokumentar për jetën e tyre…

Read More
Regjisori i madh: Kemi shkatërruar traditën e kinemasë, filma si “Vde kje si Liri” nuk realizohen

Regjisori i madh: Kemi shkatërruar traditën e kinemasë, filma si “Vde kje si Liri” nuk realizohen

Në kinematografinë shqiptare, problemet me të cilat përballen regjisorët për filmat nuk janë të pakta. Sipas tyre realizimi i një filmi ka vështirësi, por kur buxhetet janë të pakta ato rriten. Në intervistën për “SOT”,…

Read More
Filmi “Apasionata”, aktorja e njohur që mori famën dhe kapi majat

Filmi “Apasionata”, aktorja e njohur që mori famën dhe kapi majat

Shpresa ka një histori dashurie të pafat. I dashuri e ka lënë dhe ajo pati një abort. Ajo është shumë e dëshpëruar. I mënjanon njerëzit dhe ka humbur besimin tek e ardhmja e saj. Por…

Read More
Kujtime të çmuara, intervista e Sarafin Fankos për “Aktorët Shqiptarë”

Kujtime të çmuara, intervista e Sarafin Fankos për “Aktorët Shqiptarë”

Serafin Fanko (24 maj 1937 – 29 shtator 2007), mbetet një nga aktorët e spikatur shqiptarë. Simpatik, elegant, i qeshur, i thjeshtë, ambicioz racional, me një vështrim zhbirues, krenar, kështu ka mbetur në mendjet dhe…

Read More
Filmi i parë i animuar shqiptar, a u ndalua nga sistemi i kohës?!

Filmi i parë i animuar shqiptar, a u ndalua nga sistemi i kohës?!

Viti 1975 njihet si viti kur në Shqipëri u prodhua i pari film multiplikativ shqiptar. Bëhet fjalë për filmin “Zana dhe Miri” të piktorit Vlash Droboniku, të realizuar në teknikën e kartonave. Ky film u…

Read More
Yllka Muja në dhomat sekrete, si Partia i futi tmerrin aktores

Yllka Muja në dhomat sekrete, si Partia i futi tmerrin aktores

Bardhyl Martiniani është një ndër kameramanët më të shënuar në kinematografi dhe dokumentarët shqiptarë të para viteve ‘90. Operatori i shumë filmave të njohur të asaj periudhe, Martiniani ka rrëfyer për gazetën Panorama një ndër…

Read More
Një histori e shkurtër për Kinostudion “Shqipëria e Re”

Një histori e shkurtër për Kinostudion “Shqipëria e Re”

Eshtë e dielë. Ndoshta është e diela e parë që shkoj në Kinostudio, (se rrallë kujt i pëlqen t’i thotë ish-Kinostudio). Gjatë javës, ndërsa nisem për në punë në televizionin ku punoj, i vendosur edhe…

Read More
“Cuca e maleve”, pse ishte drama më e përfolur gjatë komunizmit

“Cuca e maleve”, pse ishte drama më e përfolur gjatë komunizmit

Një ndër dramat më të përfolura në historinë e komunizmit ka qenë “Cuca e maleve” e shkruar nga dramaturgu Loni Papa. Në qendër të dramës ishte luf ta për arsimimin dhe emancipimin e gruas dhe…

Read More
Historia e plisit të bardhë dhe Ndrek Luca… Situata fantastike

Historia e plisit të bardhë dhe Ndrek Luca… Situata fantastike

Artistet shkodrane ne Suhareke (Therande) – Ne qershor te vitit 1980 ne qytetin tone kishte ardhur per te dhene shfaqje trupa e Teatrit “Migjeni” te Shkodres me dramen “Baca i Gjetajve” te dramaturgut, Fadil Kraja…

Read More
Puthja e Ndriçim Xhepës me Bulkun te “Duaje emrin tënd”, regjisori tregon sikletin në prova

Puthja e Ndriçim Xhepës me Bulkun te “Duaje emrin tënd”, regjisori tregon sikletin në prova

Historia e puthjes së Ndriçim Xhepës dhe Rajmonda Bulkut në filmin “Duaje emrin tënd”, është bërë objekt i mediave. Panorama interviston regjizorin Kristaq Mitro për të treguar të vërtetën e kësaj puthjeje, të realizuar por…

Read More