1. Home
  2. Author Blogs

Author: Editor

Editor

E pabesueshme: Si u detyrua skulptori Janaç Paço të thyente veprat e tij

E pabesueshme: Si u detyrua skulptori Janaç Paço të thyente veprat e tij

Ndërsa shekulli i XX, po trondiste botën pamore me këndvështrimet e ndryshme mbi nudot, me Pikaso, Matisse, Maillol, Antonio Bourdelle, Bonard, Mooere dhe Bacon, në Shqipëri burgoseshin, vriteshin dhe kërcënoheshin artistët. Në një rrugë në…

Read More
“Isha refugjat në Greqi, u ktheva emigrant në Tiranë”, deklarata e Arben Shakës

“Isha refugjat në Greqi, u ktheva emigrant në Tiranë”, deklarata e Arben Shakës

Nga Leonard Veizi / Mund të shprehë me gjeste e plastikë fytyre shumë më tepër se sa me fjalë të përbëra, togfjalësha a një monolog i tërë. Arben Shaka, ky mjeshtër i pantonimës, prej shumë…

Read More
Enver Hoxha dha miratimin e tij, Viktor Gjika nuk i mori vajzën në film

Enver Hoxha dha miratimin e tij, Viktor Gjika nuk i mori vajzën në film

Nga Leonard Veizi -Në një kërkim të pareshtur, të përhershëm, lodhës a terrorizues ndoshta, duhej gjetur gjithçka e munguar deri në atë çast, por gjithsesi imagjinuar apo supozuar gati deri në një ekstrem të paperceptueshëm.…

Read More
Kujtojmë Viktor Gjiken, regjisorin e madh shqiptar / Historia e tij e jetës

Kujtojmë Viktor Gjiken, regjisorin e madh shqiptar / Historia e tij e jetës

Viktor Gjika ishte një nga regjisorët më të rëndësishëm dhe te shquar të filmit shqiptar. Për kontributin e tij thelbësor në filmin shqiptar është vlerësuar me titullin “Artist i Popullit”. Viktor Gjika u lind më…

Read More
“Shoferi i taksisë në Kinë kishte foton time në mur”, rrëfehet aktorja e njohur shqiptare

“Shoferi i taksisë në Kinë kishte foton time në mur”, rrëfehet aktorja e njohur shqiptare

Jo të paktë janë ata filma shqiptarë të ‘Kinostudios së re’ që u përhapën me shpejtësi edhe në Kinë. Jehona e filmave tanë vazhdoi dhe më pas, madje një pjesë e “Ngadhnjim mbi vde kjen”…

Read More
Tentativa e dështuar e Dalina Buzit me “SNOB”, na bëri të dashurojmë prodhimet e vjetra!

Tentativa e dështuar e Dalina Buzit me “SNOB”, na bëri të dashurojmë prodhimet e vjetra!

Dalina Buzi tentoi të rikthente suksesin e “Hostel by Anabel” me prodhimin e saj të fundit. SNOB është seriali i drejtueses së medias Anabel me dëshirën për të bërë diçka të mirë në prodhimin e…

Read More
“Askush nuk u kujtua për Koçon”, fjalët prekëse të mikut të tij Mitro Çela

“Askush nuk u kujtua për Koçon”, fjalët prekëse të mikut të tij Mitro Çela

Një vit pa Koço Devolen! Aktori i madh i skenës sonë nuk ja doli që të fitonte betejën e tij më të rëndësishme. Sot një vit më parë Koçoja la një boshëllek të madh në…

Read More
Një vit pa Koço Devolen, Agron Llakaj na përlot me postimin e tij

Një vit pa Koço Devolen, Agron Llakaj na përlot me postimin e tij

Si sot, një vit më parë, u nda nga jeta aktoi i madh i humorit Koço Devole. E në këtë përvjetor nuk kishte si të mos kujtohej nga miqtë e tij më të mirë dhe…

Read More
Jeta pa Vangjush Furrxhin, zonja e tij tregon mungesen e madhe

Jeta pa Vangjush Furrxhin, zonja e tij tregon mungesen e madhe

Ajo është një grua e devotshme dhe e përkushtuar për familjen dhe profesionin e saj. Gjithë jetën është munduar të përpjesëtojë në gjysmë, jetën si grua dhe jetën profesionale. Ende praktikon këtë metodikë edhe sot,…

Read More
I sinqerti Rikard Larja: Nuk ankohem për diktaturën, ja kam kaluar mirë

I sinqerti Rikard Larja: Nuk ankohem për diktaturën, ja kam kaluar mirë

Aktori i njohur Rikard Ljarja në një intervistë për “Mapo” teksa ka komentuar librin e ri me titullin “Josifopedia”, ka folur edhe për diktaturën. “Unë në dikt at urë ia kam kaluar shumë mirë, sepse…

Read More