1. Home
  2. Author Blogs

Author: Editor

Editor

Si u hoq nga skena shfaqja e Ndrek Lucës, historia e panjohur

Si u hoq nga skena shfaqja e Ndrek Lucës, historia e panjohur

Për aktorin Ndrek Luca, “Artist i Popullit”, kam shumë për të thënë. Jam njohur drejtpërsëdrejti në Gjirokastër, më 1987. Ndreka hyri shumë shpejt në jetën time, hyri ballaz e pa shumë qarkime. Mendoj se kjo…

Read More
Prapaskenat e “Zonjës nga qyteti”, Milkani: Ja pse zgjodha Violeta Manushin

Prapaskenat e “Zonjës nga qyteti”, Milkani: Ja pse zgjodha Violeta Manushin

Aktorja Violeta Manushi mund të ketë pasur shumë role në film e në teatër, por Ollga te filmi “Zonja nga qyteti” e bëri atë të pavdekshme. Mbase për shkak të një karakteri të ngjashëm ishte…

Read More
“Gruaja ime u bë xheloze për Eva Alikon”, rrëfimi i Bujar Asqeriut

“Gruaja ime u bë xheloze për Eva Alikon”, rrëfimi i Bujar Asqeriut

Irena tregon një rast se si ishte ndjerë xheloze për të shoqin e saj Bujar Asqeriun, kur ky i fundit kishte bërë një foto me aktoren Eva Alikaj. Aktori Bujar Asqeriu ka qenë i ftuar…

Read More
Na ishte njëherë Kinostudio… përralla pa fund të lumtur!

Na ishte njëherë Kinostudio… përralla pa fund të lumtur!

Në vend të parathënies… Nuk është një përrallë, por një realitet ku unë kam qenë një nga personazhet kryesorë të saj. Është një ëndërr e bukur me një përfundim tragjik, aq tragjik, sa që po…

Read More
Rrugët e bardha të përjetësisë, Zana dhe Deda luajnë në parajsë

Rrugët e bardha të përjetësisë, Zana dhe Deda luajnë në parajsë

Të dy tashmë i takojnë përjetësisë. U larguan nga kjo botë duke lënë artin e tyre pas, si të vetmin testament artistik mes ne të gjallëve. Një testament me vlera dhe me kujtime të jashtëzakonshme,…

Read More
“U çmalla me Artan Minarrollin, më çoi në burg”, tregimi përlotës për regjisorin

“U çmalla me Artan Minarrollin, më çoi në burg”, tregimi përlotës për regjisorin

Nga Ilir Kadia / Ndejta dy orë me Artan Minarrollin sot! Tek kinema “Millenium”! Më mori përdore dhe më kthehu 29 vjet mbrapa. Kish 5 vjet që kish vdekur daja i tij, Kujtim Spahivogli, Kadareja…

Read More
I madhi Charlie Chaplin, 31 thënie të jashtëzakonshme të tij që duhet t’i lexoni

I madhi Charlie Chaplin, 31 thënie të jashtëzakonshme të tij që duhet t’i lexoni

Edhe ata që nuk janë rritur me Charlie Chaplin dhe filmat e tij, e njohin endacakun. Edhe sot mund të thuash që: Charlie Chaplin është shumë më tepër se sa një aktor. Ai është një…

Read More
“Pse nuk jepet sot puthja ime me Naim Frashërin”, Tinka Kurti zbulon ankesën e saj te filmi “Tana”

“Pse nuk jepet sot puthja ime me Naim Frashërin”, Tinka Kurti zbulon ankesën e saj te filmi “Tana”

Aktorja e njohur shqiptare Tinka Kurti jo pak herë e ka kujtuar një puthje në jetën e saj. Puthja e saj me Naim Frashërin ishte e para puthje në një film shqiptar, dhe kjo e…

Read More
Vde kja e dhimbshme me të bijen, Anita Bitri një “Migjen” i muzikës sonë

Vde kja e dhimbshme me të bijen, Anita Bitri një “Migjen” i muzikës sonë

Mos u nxito mos u gabo… Vajza e këndshme dhe e bukur, ëngjëllore përsa mund të shquhej nga shqisat, njëlloj si në fytyrë, njëlloj dhe në zë, atë çfarë i njohëm më së miri. Një…

Read More
“Sot bëhet humor interneti, kanë rrënuar estradat”, kur kritikonte Fadil Hasa

“Sot bëhet humor interneti, kanë rrënuar estradat”, kur kritikonte Fadil Hasa

Rolet e tij duket se kanë shenjuar historinë e humorit në Shqipëri, atij humori të pastër, i cili të bën të qeshësh me gjithë shpirt. Është aktori i mirënjohur i humorit Fadil Hasa, i cili…

Read More